Financial Times opublikował roboczą wersję oferty, jaką Eurogrupa przedstawiła Grekom. Jest w tym dokumencie propozycja czasowego opuszczenia strefy euro przez Grecję. Jest to pomysł niemieckiego ministra finansów. Mówi on wiele o mentalności tego człowieka. Jak komentuje to jeden amerykańskich portali biznesowych, jest oczywiste, że jeśli Grecja opuści strefę euro, to albo ich gospodarka stanie na nogi i nie będą drugi raz chcieli wchodzić do tej samej wody, albo nastąpi wielki krach i nikt ich w strefie euro nie zechce. Amerykanie patrzą na to z daleka i trudno ich posądzać o stronniczość. Nie ulega dla nich wątpliwości, że oferta przedstawiona Grekom jest „rzeczywiście straszna (a także obraźliwa)”. Jest też głupia – bo nie prowadzi do rozwiązania problemu. Jednym z problemów Grecji jest oligarchizacja gospodarki. Proponowanie w tej sytuacji wyprzedaży wszystkiego (tak zwanej „prywatyzacji”) to zwykły bandytyzm. Na dodatek Eurogrupa (czytaj: Niemcy) zażyczyli sobie aby grecki rząd przekazał majątek wartości 50mld euro funduszowi powierniczemu, który zajmie się jego „upłynninieniem”. Oczywiście fundusz ma być pod kontrolą „niezależnych fachowców” z UE.

"Rzeczpospolita" okrasza swoją relację komentarzami z internetu:

Panos Kammenos (partia Niezależni Grecy): to jasne, że oni chcą nas zniszczyć. Dość!
Thomais Papaioannou (grecki dziennikarz, korespondent we Francji) : Oglądacie na żywo rozwalanie unijnego kraju, Grecji - ponieważ nie pasuje ona do wizji Europy Scheublego
BILD (o żądaniach MFW): Nie wierzymy, że Syriza potrafi wprowadzić te reformy. Nie ufamy im - powiedział przedstawiciel MFW. Do rządu powinni wejść bezpartyjni fachowcy.
Liberation: W co grają Niemcy?

To dość oczywiste – grają na zmianę władzy w Grecji. Najlepiej na tych „bezpartyjnych fachowców”. Skąd my to znamy? Jeden z nich zrobił nam „reformę ZUS” dzięki której jego mocodawcy wydrenowali z Polski wiele miliardów dolarów. Gdyby chcieli jakiegokolwiek porozumienia, nie stawialiby nowych warunków w sytuacji, gdy Grecy przystali na te sprzed referendum.

Wnioski dla Polski? Należy już zacząć przygotowania do opuszczenia UE. Po wyczynach Niemców wobec Grecji nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Ekonomista amerykański, laureat Nobla Paul Krugman, wielki zwolennik UE komentuje: „europejskiego projekt otrzymał właśnie mocny i być może śmiertelny cios”. Podobnie widzą to Francuzi.

Jest bardzo prawdopodobne, że Grecy pójdą na wszelkie ustępstwa, aby tylko odblokowano ich bankowość. To jednak niczego nie zmieni i jedynym ich celem będzie znaleźć sposób na "odegranie się". Jeśli jednak uda się Niemcom przeprowadzić plan wypchnięcia Grecji ze strefy euro – na pewno pójdą „za ciosem” silniej integrując politycznie resztę państw (przykład Grecji ma działać odstraszająco). Polska już otrzymała (na razie nieoficjalnie) ultimatum pod hasłem „Europy dwóch prędkości”. Przed jesiennymi wyborami warto by wiedzieć jak na nie zamierzają odpowiedzieć kandydaci do parlamentu (poza PO – co do której sprawa jest oczywista).