Przywódcą bandy atakującej Polskę na forum UE jest niejaki Guy Verhofstadt - belgijski liberał i były premier Belgii. Tygodnik „Polityka” mianował już Verhofstadta na „lidera polskiej opozycji”. Ten nowy „lider” jest powiązany z wielkim biznesem. Bierze pieniądze między innymi od dwóch dużych belgijskich firm, Exmar i Sofina. Firma Sofina ma udziały między innymi w firmie Suez Environnement, która jest oskarżana o udział w próbach zawłaszczania światowych zasobów wody. Uczestniczy między innymi w procesie prywatyzacji wodociągów w greckim mieście Saloniki.

Exmar z kolei zajmuje się między innymi transportem morskim skroplonego gazu. Ma kontrakt na dostawy gazu dla Gazpromu (więcej po polsku na stronie blogpublika.com/2016/01/21/verhofstadt-i-gazprom).

Oczywiście działalność Guy'a Verhofstadta w Parlamencie Europejskim jest zgodna z interesami wspomnianych firm. Lobbuje on za traktatem o wolnym handlu z USA (TTIP), który:

a) otworzyłby import do Europy amerykańskich węglowodorów (między innymi z łupków)

b) ujednoliciłby zasady ochrony środowiska, ułatwiając wydobywanie gazu z łupków w Europie.

Guy Verhofstadt mocno bronił Grecji, przeciwstawiając się opuszczeniu przez ten kraj UE (Grexit). Równocześnie dąży do otwarcia drzwi UE dla Ukrainy i Mołdawii – państw będących w sytuacji o wiele gorzej od Grecji. Na Ukrainie są bogate złoża gazu ziemnego, którymi są zainteresowane firmy reprezentowane Guy'a Verhofstadta (choć z powodu załamania się cen ropy, amerykański Chevron niedawno wycofał się z Ukrainy).

Na filmie poniżej Verhofstadt głosi frazesy o europejskich wartościach na kijowskim Majdanie:

Powiązania towarzysko biznesowe Guya Verhofstadta sprawiają, że to naprawdę groźny przeciwnik. Do tego grona należy Etienne Davignon, były prezes Societe Generale de Belgique, europejski komisarz.

Na zdjęciu Guy Verhofstadt, Jacques Delors i Etienne Davignon (źródło).

Davignon jest także powiązany ze wspomnianą korporacją Suez i oraz grupą Bilderberg, której przewodniczył w czasach, gdy planowano europejską integrację (której częścią miała być wspólna waluta euro). Działa poprzez kontakty osobiste (Verhofstadt, Jacques Delors - architekt traktatu z Maastricht, który doprowadził do przyjęcia euro) oraz organizacje takie jak think tank Friends of Europe.

Jako premier Belgii Verhofstadt prowadził politykę podatkową podobną do holenderskiej – umożliwiając wielkim korporacjom unikanie podatku (zobacz jak na przykład Google unika płacenia podatku). Był chyba pierwszym europejskim politykiem witającym z honorami przywódcę Libii generała Kadafiego, przeciw któremu później montował podobną "kolorową rewolucję" jaka marzy mu się w Polsce. Opowiadał się także za interwencją wojskową w Syrii przeciw Assadowi.

na zdjęciu (źródło) Kadafi i Verhofstadt.