Columbia University uruchamia otwarty, bezpłatny kurs pod nazwą „The Age of Sustainable Development” (Wiek zrównoważonego rozwoju). Kurs rozpoczyna się w styczniu 2014 i potrwa 14 tygodni (sylabus dostępny na stronie kursu). Prowadzić będzie go Jeffrey Sachs (ten sam, którego przysłał nam Soros, by napisał plan Balcerowicza ;-)). Informując o tym kursie, Sachs wspomina słowa Prezydenta J.F. Kennedy'ego na temat postępu. Stwierdzenie, że ludzkość może zmierzyć się z problemem biedy lub dokonać destrukcji życia na ziemi, w czasach zimnej wojny mogło wyrażać obawy o losy świata. Obecnie mamy realne możliwości ostatecznego pokonania biedy na świecie. Tak samo jak realne pozostają możliwości zniszczenia środowiska naturalnego.

Można mieć wątpliwości, czy to nie jest próba powtórzenia wątpliwego sukcesu „globcio” Cartera. Sachs wprost odnosi się do Agendy ONZ "Post-2015 Sustainable Development" (IRF2015). Na pewno nie braknie wśród uczestników kursu osób, które uznają, iż wspomniana agenda może nie rozwiąże wszystkich problemów, ale im umożliwi dostatnie życie z przekonaniem misji. Brak w sylabusie wzmianek o kontrowersyjnych kwestiach, które ekscytują wielu krytyków współczesności. Ani słowa o wadach systemu finansowego z emisją pieniądza poprzez dług, o kompromitacji monetaryzmu, o wojnach ekonomicznych i monetarnych, o neokolonializmie, o rosnącym rozwarstwieniu rozwiniętych społeczeństw itd.... Takie uzupełnienie kursu zapewne utrudniłoby karierę przyszłym zbawcom świata.

Niemniej sama idea kursu warta odnotowania, a biorąc pod uwagę znaczenie prowadzącego – warto zapewne zapoznać się z tym, co on ma do powiedzenia.